Quantcast
Channel: Autíčkář.cz » Video
Viewing all articles
Browse latest Browse all 10

Policista vs. novinář – kdo je rychlejší?

$
0
0

S příchodem nových policejních Passatů a mediálními zmínkami o „speciálním tréninku“ jejich řidičů jsem se už několikrát dostal do (samozřejmě čistě teoretické) debaty na téma: „Jak těžké je ujet policejnímu autu?“

Očividně nejsem první, koho tahle myšlenka trápí – a kolegové z britského Fifth Gearu se rozhodli vyzkoušet to takříkajíc „naostro“. Jak dopadne, když na okruhu změří síly šéf školy pro policejní řidiče a moderátorka zábavného televizního pořadu? Abych vám nezkazil překvapení, pusťte si nejdříve video…


5th gear. Vicki drives with police and they teach

Pro ty z vás, kteří nezachytili oba časy na kolo, policejní instruktor ho zajel za 1:33,46, zatímco Vicki Butler-Henderson potřebovala 1:28,51. Což je o PĚT SEKUND méně. Pět sekund znamená, že v závodě na 20 kol by policista skončil o kolo pozadu.

Kde je problém? Musíme uznat, že policista byl v nevýhodě – je pravděpodobně zvyklý řídit policejní Volva V70 a jim podobné superstroje, takže za volantem čtyřsedadlové zadokolky se nutně musel cítit poněkud nesvůj. Naproti tomu Vicki jakožto novinářka střídá testovací auta jako ponožky a díky práci ve Fifth Gearu se jí často dostávají do ruky silné stroje s pohonem těch správných kol.

Jenomže pět sekund je pořád opravdu, opravdu hodně. Je samozřejmě možné, že Vicki má prostě více talentu nebo více zkušeností, a být na jejím místě třeba kolegové z TopGearu, dopadl by policajt lépe.

Ale svoji vinu mohou mít i rozdíly v tom, jak se s autem učí zacházet závodní jezdci (jejichž postupy se obvykle novináři přinejmenším snaží kopírovat) a co se naopak učí v policejní škole. Přímo ve videu jsou zmíněny dva zásadní rozdíly. Prvním z nich je, že v policejní škole (stejně jako leckde jinde, kde je na prvním místě bezpečnost, ne rychlost, a nepočítá se s vyrovnáváním smyků apod.) vás naučí tzv. „ručkovat“ po volantu (shuffle steer). Většina okruhových jezdců naopak zastává držení volantu stále v polože „3/4 na 3″, která umožňuje vždycky snadno najít jeho středovou polohu. I někteří závodníci po volantu přehmatávají, ale obecně se „ručkování“ považuje za techniku sice bezpečnou pro nižší rychlosti, ale pomalou a nevhodnou pro rychlé reakce.

Druhým zajímavým bodem byla zmínka o tom, že policejní řidiči se učí nikdy nepřeřazovat při brzdění. Správný postup je prý „pustit brzdu, přeřadit, znovu začít brzdit“. Co taková věc udělá s vaším tempem je asi jasné a po pravdě řečeno mám problém pochopit, jak něco takového může vést k vyšší bezpečnosti. Je očividné, že policejní kurzy jsou připraveny spíše s ohledem na nešikovné řidiče a jejich bezpečnost, než aby se snažily maximalizovat tempo.

Což samozřejmě neznamená, že bychom schvalovali nebo dokonce podporovali snahu policejním autům ujíždět – i pokud by se vám to povedlo a zároveň jste se dokázali vyhnout nehodě, nemusí se jí vyhnout příslušník v Passatu za vámi. A i to bude, přinejmenším z morálního hlediska, vaše vina…

Zajímalo by nás ale, jestli někdo z čtenářů tuší něco víc o tom, jakými kurzy řízení prochází čeští policejní řidiči, zejména pak ti s „legendárními“ Passaty. Víte o tom něco víc? Napište nám do komentářů nebo na e-mail!


Viewing all articles
Browse latest Browse all 10

Latest Images